למתקשים בקריאה

בכל מקרה יש להיוועץ אחד המומחים לראיה ירודה (לא אופטומטריסט רגיל) ראה רשימת מכונים ומרכזים לראיה ירודה.

 

עדשות מגדילות

כאשר התאמת משקפיים אצל אופטומטריסט אינה יכולה יותר לפתור את הבעיה, ניתן להיעזר בשלה ראשון בזכוכיות("עדשות") מגדילות "Magnifiers".

 קיים מגוון רחב של זכוכיות מגדילות. הן מאופיינות ע"י מידת ההגדלה. זו נמדדת באחת משתי צורות: מספר דיאופטריות או פי כמה העדשה מגדילה. עדשה של 12 דיאופטריות מגדילה בערך פי 4. העדשות הפשוטות והנפוצות מגדילות פי 1.5 או פי 2. הן קלות משקל ומאפשרות לראות שטח גדול מוגדל בבת אחת. ככל שמידת ההגדלה הנדרשת של העדשה עולה (עד 6 או 8) שדה הראייה קטן בצורה משמעותית, ומשקל העדשה עולה. מאחר ויכולת הראייה של העין משתנה עם הזמן, ייתכן שעדשה שהייתה טובה עד היום אינה מספקת יותר במועד מסוים ויש צורך "לעלות כיתה".

ניתן להשיג זכוכיות מגדילות בצורות שונות: זכוכיות מתקפלות לכיס או לארנק, זכוכיות מוחזקות ביד, כאלה שמונחות במישרין על הדף הנקרא, או כאלה שיש להן מעמד עצמאי ומתכוונן, עם או בלי תאורה ע"י סוללות ונורה. בכל מקרה לא רצוי לרכוש זכוכית כזו מבלי לנסותה על מגוון חומרי קריאה שונים, ולקבוע עם המוכר אפשרות להחלפה אם יתברר אחר שימוש קצר בבית שהזכוכית שנרכשה אינה מספקת.

מוצרים באיכות גבוהה בתחום זה מיוצרים בעיקר על ידי החברותESCHENBACH, ZEISS ו- SCHWEIZERבגרמניה, ועל ידי חברת BAUSCH AND LOMB בארה"ב וחברת Keeler באנגליה. ניתן גם להשיג אותם בארץ (ראה להלן).

עדשות עשויות חומר פלסטי איכותי עדיפות על עדשות מזכוכית, שהן כבדות יותר ושבירות.

יצרני העדשות החשובים הם:

www.eschenbach.com

www.eschenbach.de

www.zeiss.com

www.magnifiers.com

www.independentliving.com

ספרים בדפוס גדול

בארץ לצערנו טרם נכנס הנוהל של הדפסת ספרים במהדורות נפרדות בדפוס גדול לאנשים עם ליקויי ראייה. בארצות דוברות אנגלית (בעיקר) יש מבחר עצום של ספרים כאלה (כמובן, באנגלית ובשפות אירופאיות אחרות) וניתן לרכוש אותם באמצעות רשת האינטרנט. בארצות רבות יש  בכל ספרייה עירונית מדור מיוחד המוקדש לספרים אלה הניתנים בהשאלה.

כתיבת תגובה